Hesabım
Sepetim
Toplam 8 ürün bulunmaktadır.

Büyük Kaktüsler

Bilimsel adı Cactaceae olan kaktüsler, dayanıklılığı ile bilinen bitkilerdir. Bu bitkinin binlerce türü bulunmakta ve bu türler fiziksel olarak küçük ile büyük kaktüs çeşitleri olarak sınıflandırılmaktadır. Gövdelerindeki dikenli yapı ve sahip oldukları etli yapraklar sayesinde su tutma niteliği bulunan kaktüslerin en büyük boyutlara sahip olanları Saguaro kaktüsüdür. Adeta bir büyük kaktüs ağacı görünümde olan bu kaktüs türü çöllerde doğal olarak yetişir. Tüm büyük kaktüsler çöllerde yetişmez. Kocaman ebatları bulunan büyük ev kaktüsü bulunmaktadır.

Büyük Kaktüs Çeşitlerinin Bakımı 

Büyük salon kaktüsü de denilen bu bitkiler, ev ve ofis gibi kapalı alanlarda hayatta kalabilirler. Aslında her çiçek gibi büyük canlı kaktüs türleri de ışığa ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle tüm kaktüsleri özellikle sıcak aylarda ve baharda ışık alabilecekleri teras, balkon ve bahçelere çıkarmanız uygun olacaktır. Kış şartlarına dayanıklı olan kaktüslerin büyük ebatlara sahip olan türleri diğer kaktüslere göre daha dayanıklıdır. Çünkü büyük kaktüs çiçeği türlerinin kökeni Saguaro denilen çöl kaktüsüne dayanmaktadır. Saguaro kaktüsü; çöl iklimine, yani gündüz çok sıcak, gece de çok soğuk hava şartlarına dayanabilmektedir. Bu da büyük kaktüs türlerinin diğer kaktüs cinslerine nazaran zor hava koşullarında hayatta kalabileceği anlamına gelir. Yani büyük kaktüsünüz kapalı balkonunuzda ya da apartman içlerinde yaşamına devam edebilir. Fakat bu noktada iki önemli etken atlanmamalıdır. Dayanıklı olsa da her bitki gibi kaktüsler de ışığa ihtiyaç duyarlar. Büyük kaktüslerinizi mutlaka ışık gören bir yere yerleştirmeniz gerekir.

Büyük kaktüsleri geniş gövdelerinde küçük kaktüs türlerine göre daha fazla su tutabilir. Gövdesinde ve iri yapraklarında depolandıkları su büyük kaktüslerin daha uzun bir süre hayatta kalmasını sağlar. Dolayısıyla büyük kaktüsleri küçüklere oranla daha az sulamanız kafidir. Ayrıca bu kaktüslerin doğrudan toprağına su koymak yerine çiçek sulama aletleri kullanarak belirli bir mesafeden yaprak ve gövdelerine su sıkarak sulamak yerinde olacaktır. Çünkü kaktüs fazla sulandığında kuruyan bir bitkidir. Büyük kaktüs çeşitleri de diğer bitkiler gibi yılda en az bir kez mineral ve vitamin takviyesi isterler.

Kaktüslerin kökleri toprağın derinine doğru gitmezler. Bu kökler, toprağın yüzeyine yakın bir yerde yayılırlar. Kaktüslerin köklerinin yayılımı saksının geniş olmasını gerektirir. Kaktüs büyüdükçe saksı da büyümelidir. Özellikle büyük kaktüsler için saksı alınırken köklerinin yayılabileceği genişlik hesap edilerek tercih yapılmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.