x
Sırala
Görünüm:
64,90 TL
59,90 TL
129,90 TL
99,90 TL
154,90 TL
99,90 TL
154,90 TL
99,90 TL
154,90 TL
99,90 TL
154,90 TL
99,90 TL
154,90 TL
99,90 TL
Toplam 7 ürün görüntüleniyor.

Sukulent

Sukulent, kısa köklü yaprakları, yaprak sapları ve gövdesinde su tutma özelliğine sahip kaktüsgiller familyasından genellikle çiçeksiz ve kısa boylu bir bitkidir. İç ve dış mekanda yetiştirilebilen sukulentler, aynı zamanda oldukça dayanıklıdır. Bakımları son derece kolay olduğu için ev, ofis, balkon, teras ve bahçelerde sıklıkla tercih edilirler. Sukulentlerin yaprakları etlidir ve üzerinde minik tüyler bulunur küçük saksılarda kolay yetişir.

Genel olarak ılıman iklim seven sukulentler, yapraklarında biriktirdikleri su sebebiyle aşırı soğuk ortamlarda donabilmektedirler. Fazla ısıya ve güneş ışığına maruz kalan sukulentlerin ise yapraklarında kızarmalar gözlemlenebilir. Kolay bakılabilir ve minik ya da büyük ister tek bir şekilde ister farklı çeşitlerde aynı saksıda yetiştirilebilen sukulentler, kalın ve renkli yapraklara sahip olabilme özellikleri ile ön plana çıkarlar.  Birçok minik ve farklı renklerde olan sukulentleri saksılar kategorimizden seçeceğiniz bir saksı modeli ile dilediğiniz şekilde birleştirebilir, hoş bir mix sukulent ortaya çıkarabilirsiniz.

Dekorasyonun Tamamlayıcısı Sukulentler

Sukulentler, kısa köklü olması nedeniyle yetiştirilmesinde, küçük saksılar tercih edilmelidir. Bu sayede evinizdeki her yere uyum sağlayabilecek yapıda olan sukulentler için oldukça şık dekoratif saksı türleri üretilmektedir. Hemen hemen her tür saksı içerisinde yaşayabilmeleri sayesinde dekorasyonunuza uyum sağlamakta zorluk çekmeyecek hatta sevdiğiniz uygun nitelikte bir objeniz bile birkaç küçük değişiklik ile bir sukulent saksına dönüşebilir.

Doğası gereği yeşil, kırmızı, mor renklerde olan sukulentler, evinizle tam bir bütünlük sağlayacak kadar çok çeşide sahiptir. Ayrıca dayanıklı olması nedeniyle teraryum bitkisi olarak da kullanılır. Evinize en uygun teraryumu, sukulentler ile yapabilirsiniz. Hayalinizdeki bahçeyi her zaman görebileceğiniz bir yerde oluşturabilirsiniz. Mini bahçeniz, evinize kaliteli hava ile birlikte baharı da getirecektir. Doğru bir bakım ile yıllarca sizinle yaşayacak olan sukulentler, dekorasyonunuzun vazgeçilmez bir parçası olacak.

Sukulent Bakımı

Sukulent bitkisi, hem iç hem de dış mekanlara uygun birçok türü olan bir bitkidir. Öncelikle yetişeceği mekana uygun bir sukulent seçilmesi önemlidir. İç mekanlar için daha az gün ışığı seven türleri tercih edilmelidir. İç mekanlara uygun sukulentler, genelde gün ışığına gerek duymazlar. Gün ışığına gereksinim duyan sukulentler,  çoğunlukla kırmızı, mor, turuncu gibi renklere sahiptir.

Klasik sulama yöntemleri haricinde sukulentlerin etli yaprakları üzerine su püskürtmek de bir sulama yöntemidir. Ancak bu yöntemle sukulentin gelişimi daha yavaş olacaktır. Toprağının tamamen kurumasını beklemek kök gelişimi için son derece faydalıdır, sukulentin fazla sulanması durumunda ise kökleri çürümeye yapabilmektedir.

Sukulentler, tüm kaktüsgiller gibi en az 6 saat günü ışığına gereksinim duyarlar. Sulama konusunda hassas değillerdir, uzun bir süre susuz kalabilirler. Ancak buna rağmen suyu seven bir bitki türüdür. Sulama yöntemleri arasında en sağlıklı olanı toprağının tamamen kurumasını bekledikten sonra saksının altından su çıkacak kadar sulamaktır. Sonrasında odanın iklimin sıcaklığı ve önemine bağlı olarak değişen sürelerde tekrar toprağın kurumasını bekleyerek sulama yapılmalıdır. Kurak iklim bitkisi olduğu için yaz aylarında daha iyi gelişim göstermektedirler.

Sukulent Toprağı

Sukulentler için toprak seçimi; %75 torf %20 kum (ya da lav kırığı) içeren topraklar kullanılmalıdır. %25’i kum olmasının sebebi ıslanan toprağın fazla suyu absorbe etmesini engellemektedir. Ayrıca hazır kaktüs toprağı da kullanabilirsiniz. Sukulentlerinizin daha iyi gelişimi için sitemizden kaktüs toprağı ve özel bitki vitaminlerine göz atabilirsiniz.

Neden Sukulent Tercih Edilmeli?

Sukulentler ile kendinize bir teraryum oluşturabilirsiniz ya da sevdiklerinize el emeğinizin de olduğu dayanıklı bir hediye verebilirsiniz. Aynı zamanda sukulentler, sevdikleriniz için oldukça iyi bir hediye seçeneğidir. Dayanıklı olması nedeniyle sukulentler için kalıcı dostlukları nişanesidir demek yanlış olamayacaktır. Hem dayanıklı hem de kalıcı olan sukulentler, bu özelliklerinin yanı sıra havayı temizleyen bitkiler arasında da ön sırada yer alırlar.  Sevdiklerinize saksısı küçük, bakımı kolay bir sukulent hediye ederek onların da evlerine baharı ve temiz havayı havayı götürmek istemez misiniz?

Evinize veya ofisinize bambaşka bir hava katan sukulentlerin her bütçeye uygun çeşidi bulunmaktadır. Renk renk dekoratif saksılarımız ve bol ürün seçeneğimizle beğeneceğinz sukulentlere Fidanburada.com aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.