Değerli Müşterilerimiz,
Covid19 ile mücadelemizin devam ettiği bu zor dönemde, siparişlerinizi sorunsuz ve zamanında ulaştırmak için gece gündüz çalışıyoruz.
Bayram Öncesi verilen tüm siparişler bitkilerin kargoda bekleme ve zarar görme riskleri göz önünde bulundurularak bayramdan sonra kargoya verilecektir.
Kargo şirketlerinden kaynaklı yaşanan kısıtlamalar ve gecikmeler için özür diler anlayışınız için teşekkür ederiz.

Sağlıklı Günler Dileriz.
İÇ MEKAN SALON BİTKİLERİ BAKIMI

İÇ MEKAN SALON BİTKİLERİ BAKIMI

21 Kasım 2018

Bitkilerinin su ihtiyacı

İç Mekan - Salon bitkisi bakımında en önemli konuların başında sulama gelmektedir.

Bitkilere su vermeden önce mutlaka suya ihtiyacı olup olmadığını kontrol etmek gerekir,

Salon bitkilerinin suya olan ihtiyaçlarını anlamak için saksı toprak yüzeyinin biraz alt kısmı elle kontrol ederek kuru olup olmadığını anlamak en etkili yöntemdir. Saksı içersindeki toprak karışımınız kuruysa sulamak gerekir.

Kış mevsimi bitkilerde gelişme döneminin durduğu ve dinlenme döneminin başladığı zamandır,bitkilerininiz dinlenmesi için daha az miktarlarda ve seyrek sulama yapılması gerekir.

Genel anlamda bitkilere ihtiyacından fazla sulama yapmak yarardan çok zararı olduğunun bilinmesinde fayda vardır.

İç mekan bitkilkerinizi doğrudan mulmusluktan alınan su ile sulama yapılmamalıdır, Musluktan aldığınız suyu mutlaka suyu bekleterek dinlenemesini sağlamalısınız, Kış aylarında şebeke suları soğuk olduğunda suyun sıcaklığı oda sıcaklığına gelinceye kadar bekletildikten sonra bitkilerinizi sulama kullanmanızı tavsiye ederiz. ,

Bitkilere her gün az miktarda su vermek en çok yapılan yanlışlardandır,bunun yerine saksı toprağının tümü nemli hale gelecek şekilde bir kap içinde saksı toprak karışımının tamamen suyu çekinceye kadar bekletirerek bitkiyi nihai yerine almanız daha doğru olacaktır.

Bitkilerin gelişme döneminde sulama akşam üzeri biraz daha serin saatlerde yapılması daha uygundur.

Bazı farklı bitki türlerinde ise özellikle Tüylü yapraklı bitkilerin yapraklarına su değmeden sulama yapılması gerekmektedir.

Herdem yeşil çiçeksiz iç mekan süs bitkerinde bitki gelişiminin hızlandığı bahar aylarında en az ayda birkez olacak şekilde sulama suyu içerisine sıvı gübre ilavesi topraktaki besin değerlerinin arttırılması açısında çok önemlidir.

Kış aylarında sıvı gübre verilmemeli bitkinin dinlenmesi sağlanmalıdır. 

 Saksı Değiştirme

    Genel olarak tüm bitkilerde hem toprak üstü hem de toprak altında kalan kökleri birlikte gelişir ve zamanla saksıdaki organik maddece zengin besinleri tüketirler.

Yapılan sulamaların ardında saksı toprağının pH sı değişir. Bitki köklerinin gelişmesi sonucu saksı, bir süre sonra küçük gelmeye başlayacaktır.Köklerin büyük bir kısmı,saksının en alt kısmına toplanmıştır.

Genellikle saksı değişim zamanının geldiğinin ilk belirtisi olarak alt yaprakların dökülmeye başlamasıdır.

Ortalama olarak birçok bitki türünde 12- 18 ayda saksı değişimi yapılır. Bazı türlerde ise örneğin ;Paşa kılıçlarında daha uzun sürelerde saksı değişimi yapılabilir.

Gelişim süreci hızla olan genç bitkilerde ise her yıl saksı değiştirmek daha uygun olacaktır. Yavaş gelişen türlerde veya yaşlı bitkilerde ise gelişme zayıf olduğu için iki yılda bir saksı değiştirebilir.

Saksı değişim zamanı sağlıklı bitkilerde ilkbahar ile birlikte Mart-Nisan) yapılmaklıdır,Bir takım hastalık bulaşa bitkilerde ise her zaman yapılabilir.

Saksı değişimi yapılan bitki aktarıldığı saksıda aynı derinliğe dikilmelidir.Sağlıklı bitkilerde saksı değişimi yaparken eski saksısının bir boy büyük saksıya alınması daha uygun olacaktır,çok fazla büyük saksıya alınması bitkinin üst gelişimini yavaşlatacaktır.

Bir boy büyük saksıya alınması nedeni bitki köklerinin yeni saksı içerisindeki toprağını kolayca kaplaması ve toprak üstü kısmını daha hızlı geliştirmesini sağlayacaktır. 

Hastalıklı bitkilerde ise saksı içerindeki eski toprak tamamiyle yıkanıp,bitki ve kökleri budandıktan sonra yeni saksıya aktarılması daha uygun olacaktır.

Saksı değişiminden sonra saksı toprağı tümüyle nemli duruma gelinceye kadar sulanmalıdır.Saksı değişiminin ardından bitkiler gölge veya yarı gölgede alanlarda bekletilmeli direkt olarak güneşe maruz kalmamalıdır.

 Havalandırma

İç mekan süs bitkileri kapalı alanlarda uzun süre normal gelişim gösterirler. Bitkinin bulunduğu ortamdaki havanın tazelenmesi bitki sağlığı açısından çok önemlidir,Ayrıca ortamın havalandırılması nem oranının artırılması için gereklidir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise özellikle kış aylarında ortamın havalandırması esnasında soğuk havanın direk olarak bitkinin üzerine gelmemelidir.

                                                                                                                                  Fidanburada.com Ekibi

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.