Menü
Hesabım
Sepetim
Toplam 83 ürün bulunmaktadır.

Areka Palmiyesi

Areka palmiyesi, Palmiyegiller ailesinden Madagaskar kökenli bir iç ve dış mekan bitkisidir. Yeşil renkli ince yapraklara sahiptir. Evinde doğayla iç içe yaşamayı seven bitki severler arasında çok popüler olan areka palmiyesi tropik bir bitkidir. Her yıl 15 ile 30 cm arasında büyüme gösteren areka palmiyesi 250 cm e kadar gelişim gösterir. Ofis ve evlerde sıklıkla yer alan bu bitki kök sistemi ve kamış saplarıyla gelişim sağlar. Yaprakları dar ve kemerlidir.

Latince adı Dypsis lutescens olan bu bitki dipten sürgün vererek çoğalır. Park ve bahçelerde de kullanılabilen areka palmiyesi dış mekanda yetiştirildiğinde boyu 6 metreye yaprak boyları ise 3 metreye kadar uzayabilir. Tropikal iklim bitkisi olduğu için kış aylarında en fazla -5 dereceye dayanır. Daha soğuk bölgelerde dışarda yetiştirilmesi önerilmez. Dipten çoğalma özelliği nedeniyle bahçelerde görüntü engelleyici doğal bir çit olarak kullanılabilir.

Bulunduğu ortamdaki havayı temizleyen areka palmiyesi havanın nemlendirilmesine katkı sağlar. Fidanburada.com’da uygun fiyatlarla farklı boylarına ulaşabileceğiniz areka palmiyesi, aynı zamanda çevre dostudur. Evcil hayvanlarınız için herhangi bir tehlike barındırmaz.

İç Mekan Areka Palmiyesi

Areka palmiyesi iç mekanlara tropik bir esinti getirir. Yeterli ışık ve sıcaklığın sağlandığı durumlarda yılda 30 cm ye kadar büyüme gösterir. Boyu 250 cm ye ulaşması ve kökten ayırma yöntemiyle üretilebilen yayılıcı bir tür olması nedeniyle iç mekanlarda areka palmiyesi yetiştirmek için geniş alanlara ihtiyaç vardır. Geniş odalar ve kış bahçeleri için harika bir seçimdir.

Areka palmiyesi havadaki zararlı molekülerlerin emilmesinde, kalitesi yüksek nem oranı ideal bir oda ortamı sağlanmasından son derece önemli rol oynar. Evcil hayvanlar tarafından yutulması durumunda herhangi bir toksik etki yaratmaz. Evcil hayvanınızın dostudur.

İç mekan areka palmiyesi son derece dayanıklıdır bir bitkidir. Karşılaşabileceğiniz en büyük sorun kök çürümesidir. Bu nedenle bitkinin sulanmasına dikkat edilmesi gerekir. Gerekli şartlar sağlandığında uzun yıllar sizinle kalacak bir areka palmiyesi hatta kolay ürettimi sayesinde birden fazlasına sahip olabilir sevdiklerinize de bu hava temizleyici bitkiyi hediye edebilirsiniz.

Dış Mekan Areka Palmiyesi

Bir tropikal ve suptrapikal ilkim bitkisi olması nedeniyle dış mekanlarda yetiştirmek için özellikle soğuk esen Kuzey rüzgarlarından korunacak şekilde dikilmesi gerekir. Dış mekanlarda boyunun 5- 6 metreye kadar uzayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Ani soğuk hava alımlarında yaprakları üzerinde koyu lekeler görülür. Dış mekanlarda yetiştirmek isterseniz iklimin uygun olması gerekmektedir.

Areka palmiyesinin dayanabileceği en düşük sıcaklık -5 derecedir. Hava sıcaklığı eksiye düştüğünde bitkinin gelişimi duracaktır. Eğer soğuk bir iklimde dışarda yetiştirilmek istenirse sitemizde bulunan uygun bir saksıya Ekim yaparak soğuk dönemlerde eve alabilirsiniz.

Areka Palmiyesi Bakımı

Areka palmiyesi güneş ışığına filtrelenmiş olarak maruz kalmalıdır. Ancak direk güneş ışığına da dayanıklıdır. Uygun ışıklı ortamlarda çiçek açan bir bitkidir. Keskin öğle güneşinden korunmaları gerekir. Şiddetli güneş yapraklarının yanmasına neden olur. Yaz aylarında tül ardından güneş alması bitki sağlığı için daha doğru olandır. Kış aylarında ise pencereye yakın güneş alabileceği bir şekilde konulmalıdır. Havadar ortam seven bu bitki iç mekanda dahi olsa kuzey rüzgarlarından korunacak şekilde yerleştirilmelidir.

Areka palmiyesi tohumdan üretilebilir. Ancak bu oldukça emek isteyen bir yöntemdir. Öncelikle yeşil tohumlar yerine daha kahverengi olanları seçilmelidir. Çimlenme için tohumun dikildiği toprak sürekli nemli ve 25 derece civarında tutulmalıdır. Tohumun üzerine tohumun boyu kadar toptak konmalıdır. Daha fazla toprak konması durumunda tohum çimlendiğinde ışığa ulaşmakta sorun yaşar ve çürüme riski ile karşı karşıya kalır.

Çimlenme süresi yaklaşık olarak 6-7 haftadır. Bu süre boyunca çimlendirme yapacağınız kabı şeffaf bir örtüyle örterek Arasıra kontrol etmek ve nemi kaybettikçe bir fısfıs yardımıyla sulamak süreç için yardımcı olacaktır. Kökten ayırma yöntemi ile çoğaltma daha kolaydır. Ayıracağınız bitkinin birkaç yumruya sahip olması gerekir. Ayrılan yumrular torf ve kum karışımı toprağa dikilmelidir

Areka palmiyesi tüm Palmiyegiller ailesi gibi nemli toptak sever. Ancak sulama arasında toprağın kuruması beklenmelidir. Sulama saksı tabağına su çıkacak şekilde yapılmalıdır. Ancak kök çürümesine neden olmamak için saksı tabağında kalan Mutlaka dökülmelidir. Areka palmiyesi kesinlikle klorlu çeşme suyu ile sulanmaması gereken bir bitkidir. Areka palmiyesini sulamak için içme suyu ya da kaynatılıp oda ısısında soğutulmuş çeşme suyu kullanılır. Klor bitkinin gövde ve yapraklarında siyah noktalara neden olur.

Areka palmiyesi için ideal sıcaklık 17 - 25 derece arasıdır. Havanın çok kuru olduğu ortamlarda yaprak uçlarında kahverengi yanıklar görülmeye başlar. Böyle durumlarda yapraklarına su püskürtme yöntemiyle bitkinin nemine katkı sağlayabilirsiniz.

Areka palmiyesi gübreye fazlasıyla ihtiyacı olan bir bitkidir. İlkbahar yaz aylarında ve sonbahar başlangıcında haftalık olarak gübre ihtiyacı karşılanmalıdır. Areka palmiyenizin ihtiyacı olan sıvı gübrelere Fidanburada.com üzerinden ulaşabilirsiniz

Toprağın uzun süreli ıslak kalması bitkinin kök çürümesine neden olacağı için saksı seçimi önemlidir. Eğer dekoratif bir terracota saksıda yetiştirilmek istenirse saksının drenaj deliğini olmasına dikkat edilmelidir. Bitkinin dipten sürgün veren bir tür olduğu göz önüne alınarak geniş saksı kullanılmalıdır. Aksi durumda kök sıkışması yaşayacağı için gelişimi yavaşlama gösterir. Ancak çok geniş saksılarda tercih edilmemelidir. Bitki için iki yılda bir saksı değişimi önerilir. Saksıyla birlikte toprak değişimi de yapılmalıdır. Areka palmiyesi torfa ihtiyacı olan bir bitkidir. Çok sığ ya da çok derin dikim yapılmamalıdır.

Areka palmiyesinin yaprakları sarardıysa kırmızı örümcek sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Bu örümcekler nemli ortamlarda yaşayamazlar. Ortamın nemini arttırmak bu örümceklerden kurtulmak için etkili bir yöntemdir. Diğer bir yöntem ise suya katılan bir miktar sıvı Arap sabunu ile bitki yapraklarını silmektir.

Küçük Areka Palmiyesi

Küçük bir areka palmiyesi alarak ofis masanızda sehpanızda mini bir ağaca sahip olabilirsiniz. Sitemizde küçük areka palmiyeleri uygun fiyatlara bulunmaktadır. Eğer bitkinin bu boynundan memnunsanız küçük saksılarda daha yavaş gelişim sağlayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Budamasını yaparak bu mini ağacınızla mini ormanızı koruyabilirsiniz.

Küçük boy olarak kabul gören 100 cm areka palmiyesi, 150 cm areka palmiyesi ve 200 cm areka palmiyesi de sitemizde bulunmaktadır. Areka palmiyesinin zevkinize uygun bir çeşidini Fidanburada.com üzerinden temin edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.