Menü
Hesabım
Sepetim
Toplam 37 ürün bulunmaktadır.

Bonsai

Bitkilerin mekânlarda dekoratif amaçla kullanılmasından dolayı gelişim göstermesine neden olmaktadır. Peyzaj anlamında yapılan işlemler ise bunların en güzel örnekleri arasında yerini almaktadır. Bonsai ise mekânlarda cezbeden bir dekoratif bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Bonsainin ayrıca insanlardaki ruh halini olumlu yönde etkilediği de bilinmektedir. Tüm bunlardan dolayı insanların bonsai bitkisine olan ilgisi oldukça artmıştır.

Bonsai kelimesinin anlamına bakıldığı zaman bodurlaştırılmış ideal saksıda yetişen ağaç anlamına gelmektedir. Bonsailerde gelişimini tamamlamış olan ağaçların boyutları 3 cm ile 203 cm arasında değişiklik göstermektedir.

Bonsai, bakıldığı zaman diğer ağaçlardan farklı gelmektedir. Fakat bu durum söz konusu değildir. Çevremizde bulunan diğer ağaçlardan hiçbir farkı bulunmamaktadır. Bakımı da oldukça kolaydır. Bonsai, aslında bir bitki türü değildir. Çevredeki çok fazla ağaç türleri bonsai türüne çevrilebilmektedir.

Yetiştirilme yerine bakıldığında ise iç mekânda yetiştirildiği gibi dış mekânda da yetiştirilmektedir. Bir bitkinin yetişmesi için gerekli olan tüm koşullar bonsai içinde geçerlidir. Bonsailer, devamlı olarak yeşil kalmamaktadır. Yaşanılan dört mevsim gibi bonsailerde yaprak döker ve yeniden yaprak açarlar.  Sürekli olarak bakım istemektedir.

Bonsai yetiştirmek isteyenler öncelikle bonsai bodur çalılar olanlardan yetiştirmesi gerekmektedir. Bu çeşitlerin yetiştirilmesi daha kolaydır. Bakılmak istenilen bonsai çeşidine karar verildikten sonra ağaç tercihi de oldukça önemlidir. bonsai seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta boyuna göre kalın gövdeli olan bonsailer tercih edilmelidir.

Bonsai Bakımı Nasıl Yapılır?

Bonsai bakımında mekânın ışık alması oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı bonsaileri güney cephesine koymanız gerekmektedir. Böylece çok hızlı bir şekilde gelişim olduğunu görebilirsiniz. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse yapay bir ışıklandırma sistemi ile bitkinizin büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

Bonsai bakımında önemli olan bir diğer faktör ise nemdir. Kışın ısıtma sistemlerinden dolayı çok fazla neme ihtiyaç duyulmaktadır. Bonsailer ise mutfak gibi nemin fazla olduğu ortamları sevmektedir. Kuru ortamdan uzak tutulması gerekmektedir.

Bonsainin bulunduğu ortam kadar sulanması da oldukça önemlidir. Bonsai sulanırken rutin şekilde su verilmemesi gerekmektedir. Sulama için en iyi işlem bitkinin suya ihtiyacı olduğu zaman vermenizdir.

Saksıda bulunan toprağına baktığınız zaman kuruduğunu fark etmeniz durumunda kökünün iyi bir şekilde ıslandığına emin olarak sulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bonsai sulama işleminde kullanabileceğiniz en iyi su, yağmur suyudur. Fakat yağmur suyu hemen bulunamayacağı için çeşme suyu ideal sulama suyudur.

Bonsai bitkisini sulama işleminden sonra saksıda bulunan suyun akmasını beklemeniz gerekmektedir. Tabakta bulunan suyunun bittiğinden emin olmanız gerekmektedir. Sulama işlemi gerçekleştirdikten sonra toprakta bulunan su kurumadığı sürece başka sulama işlemi yapmamalısınız.

Bonsailer, bulunduğu ortamın sıcaklığının biraz altında yaşamını sürdürebilirler. Kış mevsimini oldukça sevip tadını çıkartırlar.

Bonsailerde saksı değişimi oldukça önemlidir. Bonsainizin susuzluktan ölmemesi için ve kökünün saksıya bağlanmamasını sağlamak için düzenli bir şekilde değişiklik yapılmalıdır. Bonsai bitkisinin bakımında saksı değişimi ile büyüyüp gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Olgun olan bir bonsai bitkileri ortalama 3 ile 5 yıla kadar aynı saksıda kalabilmektedir. Bunun yanında hızlı bir şekilde büyüme gerçekleştiren bonsai bitkileri, 2 senede bir saksı değişimine ihtiyaç duymaktadır.

Bonsai bitkisinin saksı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise saksının boyutudur. Saksının kenar yüksekliği ağacın gövde kalınlığından fazla olmaması gerekmektedir. Küçük tercih edilen saksılar bonsai bitkisinin görünümünü bozmaktadır. Büyük saksılar ise bitkinin etkili görünmesini engellemektedir.

Bir bonsai bitkisine bakmak normal bitki bakımına göre oldukça özveri isteyen bir iştir. Almış olduğunuz bitkiyi doğru bir yere yerleştirmeniz durumunda ve sulama işlemini doğru yapmanız halinde sorun yaşanmamaktadır.

Bonsai Çiçek Açar Mı?

Bonsai bitkisinin bazı çeşitlerinde çiçek açtığı görülürken bazılarında da yapraklarında gelişim olduğu görülmektedir. Çiçek açan bonsai bitkisinin aralarında Ficus Bonsai bitkisi yer almaktadır. Bu bitki, kökünden çıkartılarak üst kısımlara doğru yükselen çiçeklere sahiptir. Fakat bakımı oldukça zordur. Bunun sebebi ise yapraklarından ve çiçeklerinden dolayı oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bonsai çiçeklerinin ise ayrı bir ilgiye ve bakıma ihtiyacı vardır.

Çiçek açan bonsai bitkisinde sulama işlemi yapılırken yapraklarına ve çiçeklerine su püskürtülmesi oldukça önemlidir. Böylece bitkinin daha sağlıklı bir yapıya kavuşması sağlanmaktadır. Sulama işlemini gerçekleştirirken minyatür bir ağaç türü olduğunu unutmamak gerekmektedir. Zamanı geldiğinde dallarının ve yapraklarının budanması gerektiği bilinmesi gerekmektedir.

Bonsainin budama işlemi ise farklı farklıdır. Bu budama yöntemlerinden birisi tohumdan bonsai yetiştirirken yapılan budama şekli diğeri ise ağaca estetik bir görünüm kazandırmak için yapılan budama şeklidir. Budama işlemi gerçekleştirildikten sonra dalların düzleme paralele bir şekilde ve birbiri ile kesişmemesi gerektiğini unutmamak gerekir. Ayrıca bonsai bitkisinin birbirine simetrik olan dalları bulunsa bile budanması gerekmektedir. Yani bonsai bitkisinde asimetri oldukça önemlidir.

Bonsai bitkisinde istenilen şekilleri vermek için tellerden yardım alınmaktadır. Telleme işlemi ağacın istenilen şeklin verilmesine yardımcı olmaktadır. Bu işlem için tercih edilen teller genellikle bakır ve alüminyum tellerdir. Böylece herhangi bir ağaçtan farklı bir görünüm kazanması sağlanmış olmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.