Menü
Hesabım
Sepetim
Toplam 61 ürün bulunmaktadır.

Salon Çamı

Salon çamı çamgiller ailesinin bir alt türü olan iğne yapraklılar grubunun bir üyesidir. Latince adı Araucaria Heterophylla ‘dır. Bir iç ve dış mekan Bitkisi olan salon çamının. 18 farklı türü vardır. Ana vatanı Avustralya dur. Ülkemizde en çok sahil kesimlerinde yetişir.

Yaz kış yeşil kalan salon çamı doğal ortamında 50 metreye kadar uzayabilirken anavatanı dışında en fazla 10 metreye ulaşır. Salon çamı iç ve dış mekanlarda süs bitkisi olarak kullanılmasının yanısıra Noel ağacı olarakta kullanılır. Fazla kök salmayan bir bitki olduğu için dış mekanlarda evlere yakın dikimi yapılabilir. Açık alana dikilmesi durumunda şiddetli rüzgar devrilmesine neden olur.

Salon Çamı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Arokarya iç mekan Bitkisi olarak yetiştirilirken güneş ihtiyacı göz önüne alınmalıdır. Direk güneş ışığının yakıcı etkisine bile dayanabilen salon arokaryası aydınlık ve güneşi doğrudan almadığı ortamlarda daha iyi gelişim gösterir. Hava akımlarınından hoşlanan salon çamı iç mekanda yetiştirildiğinde oda havalandırılmalıdır. Açık cam önüne konarak hava akımından faydalanması sağlanabilir. Eğer bir tek yönden güneş alıyorsa bitkinizi haftalık olarak çevirmelisiniz.

Organik maddeler açısından zengin asitli topraklar seven arokarya çiçeği toprağı tam olarak kurumadan fazla olmayacak şekilde sulamalıdır. Muhteşem yapraklarının her daim canlı olması için doğru sulama son derece önemlidir. Sulama zamanını anlamak için parmağınızı toprağa batırarak kontrol edebilirsiniz. Eğer toprak tamamen kurumuşsa sulama zamanı gelmiştir. Mümkünse bitkinizi aynı miktarda su ve aynı zamanda sulamanız bitki gelişimine katkı sağlayacaktır. Salon çamınız için uygun zengin içerikli toprakları sitemizden temin edebilirsiniz.

Arokarya ağacı fazla değişimden hoşlanmayan bir bitkidir. Bu nedenle saksısı üç yılda bir değiştirilir. Mutlaka drenaj deliği olan bir saksı kullanılmalıdır.

Bitkinizi zaman zaman budama ihtiyacı hissedebilirsiniz. Budama için kesinlikle bahar ya da yaz ayları tercih edilmelidir. Budama makası ile düzgün görünmeyen ya da istediğiniz görüntüye uymayan dalları  gövdeye mümkün olduğunca yakın bir şekilde kesebilirsiniz. Gövdede kalan kesiği macun ile kapatmalısınız. Aksi takdirde o noktadan kuruma yapma tehlikelisi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İsterseniz bitkinizi köke yakın kısımdan da budayabilirsiniz. Ama yine açık kalan kısmın kapatılması gerekir.

Salon çamını çoğaltmak için iki yöntem kullanılır. Çelikle çoğaltma işleminde üst dalından yaklaşık 20 cm uzunluğunda çelik alınır. Yan dalları kesilip temizlendikten sonra direkt olarak toprağa dikilerek üretimi yapılır. Ancak bu yöntemden sonuç almak oldukça zordur. İkinci çoğaltma yöntemi ise tohumla çoğaltma yöntemidir. Salon arokaryasının tohumu toprağa gömülmemelidir bu seneple tohumlar,  torağın üzerine konur. Ve her gün fısfısla nemlendirilir. Kısa sürede filiz vermeye başladığı görülecektir.

Doğayı yemyeşil ormanları evinize taşıyacak arokarya salon çamına uygun fiyatlarla Fidanburada.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Kendinize veya sevdiklerinize harika bir armağan olacaktır.

Fidanburada.com Salon Çamları

Uzun yıllar yaşamasıyla ve kolay bakımıyla bilinen salon çamı ile evinizin her köşesini güzelleştirebilirsiniz. Dilerseniz sitemizde bulunan dekoratif saksılar ile satışa sunulan mini boy salon çamlarına da göz atarak sevdiklerinize senelerce yaşatabilecekleri güzel bir hediye hazırlayabilirsiniz. Mini boy arokarya ile sevdiklerinize veya kendinize ait ofis, çalışma masası gibi kısıtlı alanları renklendirmeniz mümkündür.

Geniş salon, kış bahçesi gibi büyük alanlarınızı da bir salon çamı ile canlandırmak istiyorsanız orta boy salon çamını Fidanburada.com üzerinden temin edebilirsiniz. Çam ağacı sayesinde iç mekanınıza yeşilliği ve doğayı getirebilirsiniz. Aynı zamanda yeni yıl yaklaşırken süsleyerek evinize ya da ofisinize yılbaşı havasını kazandırabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.