Menü
Hesabım
Sepetim
Toplam 117 ürün bulunmaktadır.

Kaktüs & Sukulent

Kaktüs ve Sukulentin Farkı Nedir?

Kaktüs ve Sukulent isimleri sıkça beraber kullanıldığı için birbirleri ile genelde karıştırılır ya da aralarındaki fark tam olarak bilinmez. Kaktüs ve Sukulentlerin farkını şöyle ifade edebiliriz. Kaktüsgilleri botanik bir aile olarak düşünelim. Her kaktüs bir sukulent çeşididir fakat her sukulent bir kaktüs değildir. Kaktüsler çok az yaprağa sahip ya da genelde yapraksızdır denilebilir. Sukulentlerden farklı olarak kaktüslerin üzerinde ince tüyler, dikenler ya da gözenekler vardır. Sukulent ise kaktüslerdeki gibi tam dikenlere sahip değildir. Sukulentlerin dikenleri kaktüslerin aksine batıcı olmayan daha ince bir yapıya sahiptir. İki bitkide de yapraklarda su tutma, su depolama özelliği olduğundan su ihtiyaçları çok azdır. 

Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kaktüsler bakımı en kolay neredeyse bakıma hiç ihtiyacı olmadan evinizin, ofisinizin ışık alan bir konumunda kendi kendilerine yaşam gösterebilmektedir. Bitki bakımına yeni başlayanlar için güzel bir tercih olacaktır. Kaktüslerinizi mümkün oldukça pencereye yakın yerlere koyun, hatta pencere pervazlarında ve balkonunuzda en çok güneş alan yerleri kaktüslerinize ayırın. Ancak kaktüsleri direkt öğle güneşinden korumanız gerekmektedir. Kaktüsler ve bütün sukkulentler sıcağı sever. Yazın 40 dereceye kadar büyümeye devam ederler ancak daha sıcakta büyüme durur. Kışın sulanmamak kaydıyla soğuğa da dayanıklıdırlar. Sıcaklık -15 derecenin altına düşmemelidir.

  • Aslında, ihmalden çok fazla bakım ve çok sulamadan dolayı ölebilirler. 
  • Toprak pH'ı konusunda özel değildirler, ancak ıslak zemine tolerans gösteremezler.
  • Sürekli sulamak kök çürümesine neden olabilir. Toprak tamamen kurumadan sulama yapmayınız.
  • Gün ışığını güzel alan konumları severler. Bazı kaktüs türleri tamamen yakıcı güneşte daha sağlıklı büyüyebilmektedir.
  • Çiçeklenebilen kaktüs türleri genelde baharın başlangıcı ile çiçeklenmeye başlar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.