Menü
Hesabım
Sepetim
Toplam 75 ürün bulunmaktadır.

Yuka Bitkisi

Yuka çiçeği kuşkonmazgiller ailesinden bir salon bitkisidir. Anavatanı Orta ve Kuzey Amerika kıtası olan bu bitki yaz kış yeşil kalır. Yuka çiçeği 49 farklı çeşide sahiptir. Diğer adı Massengena olan bu bitki şifalı bitkiler arasında yer alır. Kumlu , tınlı su tutmayan topraklardan hoşlanan yuka çiçeği yaz aylarının sonunda çiçek açar. Çiçeği beyaz ve salkım şeklindedir. Boyu 70 cm ile 190 cm arasında değişir.

Ofis ve evlerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Bakımı son derece kolay bu bitki ne kadar şifalı bitkiler kategorisinde yer alsa da evcil hayvanlarınızdan uzak tutulmalıdır. Bir çöl bitkisi olduğu için evcil hayvanlar tarafından yenmesi durumunda zararlı olabilir. Bitkinin yaprakları güneşe doğru eğim gösterir. Güneşi seven bu bitki ters hava akımlarından ise korunmalıdır.

Yuka Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Yuka bitkisinin toplum tarafından daha çok bilinen ve kullanılan adı avize çiçeğidir. Avize çiçeğinin en önemli özelliği şifalı bitkiler arasında yer almasıdır. Doğal ağrı kesici olan bu bitki bağışıklığı arttırdığı gibi sindirim sistemini de güçlendirir. Ancak yetişme şartları nedeniyle toksik maddeler üretebilen yapısı evlerde kullanılan şifalı bitkilerden ayrılmasını sağlar. Tropik bir bitki olan Yuka Bitkisinin en bilinen bir başka özelliği ise yapraklarının kılıç şeklinde ve sert olmasıdır. Ayrıca yapraklarının sertliği kadar gövdesi de son derece güçlüdür bu sebeple bakımının son derece kolay olması da yuka çiçeğini cazip kılan bir özelliğidir. Tarihçesi çok eskiye dayanan massengena bitkisi, eski çağlarda kötülükleri kovmak amacıyla kralların baş ucu çiçeği olarak da bilinmektedir.

Yuka Bitkisi Çeşitleri

Yuka çiçeğinin ikili ve üçlü çeşitleri vardır.  Sitemizde bulabileceğiniz salon yuka çiçekleri farklı çeşitleri ile ormanı evinize getirir. Fidanburada.com olarak, ruby, dekoratif gibi farklı saksı modellerinde gold, siyah, kırmızı gibi her zevke uygun renkli saksılar ile Yuka Bitkisini adresinize gönderim yapmaktayız. Farklı boylarda beğeninize sunulan son derece uygun fiyatlı avize çiçeklerinden istediğinizi alabileceğiniz gibi  uygun yuka toprağı da ve yuka çiçeği saksısı da Fidanburada.com üzerinde bulunmaktadır.

Yuka Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yuka bitkisi güneş seven bir bitkidir. Yaprakları gün ışığına doğru eğilim göstermektedir. Ancak bir çok bitki gibi yuka bitkisi de keskin güneş ışığına direkt olarak maruz kaldığında zarar görebilmektedir. Direkt güneş ışığı almayan aydınlık bir yerde konumlandırılmalı ve karanlıkta kalan yapraklarının da güneş alabilmesi için haftada bir kez saksı çevrilmelidir. Böylece bitkinin Güneş ışığına eğiliminin de önüne geçilmiş olur. 

Yuka çiçeği suyu sevmez. Kış aylarında nadiren su ihtiyacı duyar. Susuzluğa dayanıklıdır. Toprağı tamamen kuruduktan sonra sulanması bitkinin gelişimi açısından çok önemlidir. Verilecek su oda sıcaklığında olmalıdır. Saksı altlıklarında biriken su bitkinin kök sağlığı için mutlaka dökülmelidir

Yuka bitkisi hava almaya ihtiyaç duyar. Aydınlık ve havadar bir yerde konumlandırılmalıdır. Doğrudan rüzgar alabileceği ve ters rüzgarlara maruz kalacağı yerlerden hoşlanmaz. Bitki gelişimi için en doğru sıcaklık 17-25 derece arasıdır.

Yuka çiçeği çelik alma yöntemi ile çoğaltılır. Sağlıklı dallarından biri gövdeye zarar vermeden ama gövdeye mümkün olduğunca yakın bir yerden kesilip suda köklendirme yapılmalıdır. Sudaki mineralleri kök gelişimi için kullanacağı için su ara ara değiştirilir. Kök uzunluğu 10 cm ye ulaştığında uygun toprak ve saksıya dikimi yapılır.

Yuka çiçeğinin solan ve çürüyen yaprakları kesilmelidir. Ayrıca yılda bir kez budanması gerekir. Kesilen dalın yerinin hava alıp kurumaması için aşı macunu veya mumla kapatılmalıdır

Yılda iki kez Mayıs ve Eylül aylarında sitemizden alacağınız bitki gübresi ile gübreleme yapabilirsiniz. Bu dönemlerde toprağının gelişim için gerekli minerallerden yoksun kalması bitkinizin gelişiminin durmasına neden olur.

Yuka çiçeği yetiştirilirken bahçe toprağı kesinlikle kullanılmaz. Suyu bünyesinde tutmayan kumlu ve tınlı topraklar kullanılmalıdır. Sitemizde bulunan yuka çiçeği toprağı bitkinizin sağlıklı gelişimine katkı sağlayacaktır. Yuka çiçeği için saksı seçimi de büyük önem arz eder. Suyu emen terracota saksılarımız yuka çiçeği için idealdir .  Fidanburada.com üzerinden çiçeğinize uygun derin ve drenaj delikli bir saksı bulabilirsiniz. Ayrıca avize çiçeği toprağının havalandırılması gerekir. Ayda bir kez küçük bir çapa ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.