Menü
Hesabım
Sepetim
Toplam 2220 ürün bulunmaktadır.

Salon Bitkileri

Ev dekorasyonuna doğal bir hava ve görüm kazandırmanın en kolay ve yaygın yollarından birisi salon bitkileri kullanmaktır. Birçok farklı çeşide sahip salon bitkileri, bir taraftan temiz hava sağlarken diğer taraftan da dekoratif bir görünüm sağlar. Ev dekorasyonlarının olmazsa olmazları arasında yer alan salon bitkileri, aynı zamanda ev saksı bitkileri olarak da adlandırılır ve özellikle güneşin az olduğu kış aylarında doğal yaşam alanını eve taşıma hissini yaşatır.

Ev çiçekleri çeşitleri, bahçelerin o ahenkli havasını evine de taşımak isteyenler için idealdir. Salon dekorasyonunuza eşlik edecek yeşil yapraklı ya da çiçekli bitkiler, ortama ayrı bir hava katar. Salon bitkileri de tıpkı evcil hayvanlar gibi bakıma ihtiyaç duyar. Hatta onlarla konuşmanız ve klasik müzik dinletmeniz halinde daha sağlıklı olduklarını kanıtlayan araştırmalar da vardır. Bunun nedeni aslında bitkilerin tamamen etrafında bir yaşam bir hareketlilik istemesidir. Salon masa çiçekleri için sizin ne söylediğinizden çok varlığınız önemlidir. Sesleri titreşim şeklinde algılarlar ve sizden konuşma esnasında salınan hava sayesinde yaşamın devam ettiğinin bilincinde olurlar. Küçük ya da büyük salon bitkilerinizle ara sıra dertleşmek ve sevdiğiniz parçaları onlarla da paylaşmak hem size hem de onlara iyi gelebilir.

Salon Bitkisi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küçük ya da büyük fark etmeksizin salonunuz için salon bitkisi seçerken dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunur. Bunları göz önünde bulundurarak eviniz için en uygun salon bitkisini seçebilir ve evinizin atmosferine canlılık getirebilirsiniz.

  • Evinizin ışık aldığı zamanları ya da konumu göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca mevsimlerin güneşe göre durumları da bir diğer dikkat etmeniz gereken hususlar arasındadır.
  • Evinizin güneş alması kadar ısı durumu da oldukça önemlidir. Isıyı seven ya da ısıya dayanaklı bitkileri buna göre seçebilir ve konumlandırabilirsiniz.
  • Bazı ev bitkileri gereğinden fazla bakıma ve özene ihtiyaç duyarlar. Bu durumda bakım durumunuzu göz önünde bulundurarak ev bitkisini seçmelisiniz.

En Çok Tercih Edilen Salon Çiçekleri

Salon çiçekleri ile rengarenk ve bir o kadar da doğal ev dekorasyonuna merhaba diyebilirsiniz. Evinizin özelliklerine ve kendi zevklerinize göre birçok farklı ev çiçekleri seçenekleri arasında tarzınızı seçebilirsiniz. Fidanburada.com olarak sitemizden de en çok tercih edilen salon çiçeklerini deve tabanı, makoyana, mor telgraf çiçeği, cennet kuşu şeklinde sıralayabiliriz. 

Dayanıklı Ev Bitkileri

Ev bitkileri, yapıları gereği birçok farklı mevsim özelliğine göre adapte olmuştur bundan dolayı dayanıklı ev bitkileri bir evde en çok tercih edilen salon bitkileri arasındadır. Dayanıklı ev bitkileri, evin ısı ya da güneş alma durumlarına göre yapılarını ortama göre uyarlar. Bundan dolayı gönül rahatlığı ile dayanıklı ev bitkilerini tercih edebilir ve salonunuzda yer verebilirsiniz.

Salon Çiçekleri Nelerdir?

Salon çiçeği çeşitleri arasında birbirinden farklı ebatlarda ve görünümde olanlar vardır. Her biri birbirinden güzel olan bu çeşitlere, gerekli ilgiyi göstermekte zorlanacağınızı düşünüyorsanız yapay ürünler de tercih edebilirsiniz. Küçük ve büyük yapraklı ev çiçeklerinin türüne göre ihtiyacı farklılaşabilir. Örneğin; bazı dar ve geniş yapraklı salon bitkileri daha fazla su isterken bazılarının su ihtiyacı çok fazla değildir. Bunun yanı sıra çiçeklerini hemen döken türler olduğu gibi sürekli çiçekli olanlar da vardır. Sarmaşık, antoryum, telgraf çiçeği, barış çiçeği gibi farklı küçük yapraklı salon çiçekleri arasından siz de zevkinize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Şık saksılarıyla beraber sunulan en güzel salon çiçekleri ile evinizde her mevsim cıvıl cıvıl bir bahar havası eser.

En Çok Tercih Edilen Salon Çiçekleri

Herkesin zevkine göre tercih ettiği çiçek türü değişse de bazı türler, bakımlarının kolay olması nedeniyle daha yaygın şekilde tercih edilir. Canlı salon çiçekleri arasından kapladığı alana göre de tercih yapılabilir. Salonu geniş olmayanlar, iri yapraklı salon çiçekleri yerine daha küçük bitki türlerini tercih etmesi halinde bulundukları alanı daraltmaz. Büyük salon çiçeklerinin kapladığı alan daha fazla olduğu için hareket özgürlüğünüzü kısıtlayabilir.

Devetabanı

Bilimsel adı Monstera Deliciosa olan ve yapraklı salon çiçekleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olan devetabanı, heybetli yapısıyla dikkat çekicidir. Gün ışığı alan bir yerde fakat doğrudan güneşe maruz bırakılmadan tutulması gereken bu bitkiyi, haftada bir sulamanız yeterlidir. Çiçeksiz salon bitkileri arasında oldukça popüler olan devetabanını sulamak için klorsuz su kullanmanız daha sağlıklıdır. Bunun yanı sıra yaz aylarında artan sıcaklıkların olumsuz etkilerinden korumak için yapraklarına sprey şişesiyle su sıkabilirsiniz.

Mor Telgraf Çiçeği

Canlı salon bitkisi olarak tercih edebileceğiniz bir diğer bitki de mor telgraf çiçeğidir. Bu bitki, gevşek yapılı ve bol mineral kaynağı bulunan topraklarda daha iyi yetişir. Güneşi seven canlı salon çiçek çeşitleri arasında yer alan mor telgraf çiçeğini, evinizin aydınlık köşelerine koymanız gerekir. Bu bitkinin bazı türleri farklı renklerde çiçekler açarak daha da şık bir görünüme kavuşur.

Paşa Kılıcı

Yeşil yapraklı salon bitkileri arasında yer alan paşa kılıcı, kılıcı andıran görüntüsü nedeniyle bu isimle anılmaktadır. Uzun salon çiçekleri deyince ilk akla gelen tür olan ve humus açısından zengin topraklarda daha iyi gelişen paşa kılıcının, mini boy ve renkli olmak üzere farklı seçenekleri de vardır. Kışın haftada bir yazın ise iki kere sulanması yeterlidir. Yeşil salon bitkilerini sevenler, evinde mutlaka bir paşa kılıcı türüne yer vermelidir.

Atatürk Çiçeği

Salon süs bitkileri arasında belki de en özeli Atatürk çiçeğidir. Kırmızı yapraklı salon çiçeği, dünyanın birçok yerinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adıyla anılmaktadır. Bu kırmızı salon çiçeğinin neden bu isimle anıldığına dair farklı teoriler olsa da genel kanı Atatürk’ün botanik konusunda sahip olduğu engin bilgilerle alakalı bir durumun söz konusu olduğu yönündedir.

Yeşil Salon Bitkileri

Küçük ve büyük yapraklı salon çiçekleri, yeşili evinize taşıması yönüyle olduğu kadar sunduğu faydalar yönüyle de ele alınmalıdır. Bu konu üzerine halen tartışmalar olsa da bazı araştırmaların da katkısıyla salon bitkisi çeşitlerinin ortamdaki hava kalitesini artırdığı ve yapı malzemelerinden kaynaklı olarak açığa çıkan bileşenlerin zararlarını azalttığı tespit edilmiştir. Bu nedenle artık sadece salonlarda değil, yatak odalarında ve çalışma odalarında da salon saksı çiçekleri kullanılmaktadır. Yatak odasında kullanılabilecek salon bitkileri çeşitlerinin başında paşa kılıcı gelir. Çok fazla gün ışığı istemeyen bu dayanıklı bitki, havayı temizleyen bitkiler arasında yerini alarak güne daha ferah bir şekilde uyanmanıza yardımcı olur. Canlı salon bitkilerinden olan aloe vera da yatak odasında kullanılabilir. Aloe veranın negatif enerjiyi yok etmede ve stresi azaltmada etkili olduğu bilinmektedir.

Çiçek Açan Salon Bitkileri

Çiçek açan salon çiçekleri, her zaman daha rengârenk bir görüntü isteyenler için idealdir. Yeşil yaprakların üzerinde yer alan renkli çiçekler, daha canlı bir görünüm ortaya çıkarır. Çiçekli salon bitkileri arasında en çok tercih edileni lilyumdur. En iyi salon bitkileri arasında gösterilen lilyum, zambak ailesinin bir üyesidir. Bu bitkinin hoş görüntüsünü koruması için doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmaması ve düzenli olarak sulanması gerekir. Düzenli sulamanın anlamı çok fazla su vermek değildir. Su, her yöne eşit dağılacak şekilde toprağa ulaştırılmalıdır. Beyaz çiçek açan salon bitkileri arasında olan lilyumun pembe, kırmızı gibi farklı renklerde çeşitleri de vardır.

Canlı ev çiçekleri çeşitleri ile evini süslemek isteyenler, antoryum çiçeğini de tercih edebilir. Bu çiçeğin toprağını devamlı nemli tutmak gerekir. Aynı zamanda farklı yönlerden doğrudan olmamak kaydıyla gün ışığına maruz bırakılması da fayda sağlar. Dekoratif salon çiçeklerini sevenler için iyi bir seçim olan antoryum, doğru bakımla uzun yıllar yaşayabilir.

İnce Yapraklı Salon Bitkileri

Büyük yapraklı salon bitkileri kadar ince yapraklı olanlar da görsel şıklık arayanların tercihidir. İnce yapraklı bitkilerden en bilineni; palmiye salon bitkisi, yuka, spagetti kaktüs ve salon çamıdır. Salon yuka çiçeği, kötü enerjiyi kovduğuna inanılan bir bitkidir. Suya çok fazla ihtiyaç duymadığı için bakımını kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Arada bir toprağını havalandırmak ve yılda bir değiştirmek, gün ışığından faydalanmasını sağlamak, aşırı sıcak ve soğuklardan korumak; uzun ömürlü salon çiçekleri isteyenlerin işini kolaylaştırır. En güzel salon bitkilerinden bahsederken çamı da unutmamak gerekir. Salon çamı adı verilen bitkiyi aydınlık bir ortamda, düzenli sulayarak sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz. Salon köşe çiçekleri olarak da tercih edilen çamlar bulunduğu ortamdaki hava kalitesini artırır. Salon kaktüsü için farklı bir tür isteyenler, rhipsalis pilocarpa yani spagetti kaktüs satın alabilir.

Kokulu Salon Çiçekleri

Salon sarmaşık çeşitleri ve diğer türler arasında kokulu olanları da vardır. Bu sayede evinizde dekoratif bir görüntü elde etmenin yanı sıra hoş bir koku oluşmasını da sağlayabilirsiniz. Orkide, lavanta, fesleğen gibi farklı bitkiler hoş kokuları nedeniyle evlerin vazgeçilmezi konumundadır. Kokulu salon çiçekleri arasında yer alan fesleğenin sinek kovucu etkisi de vardır.

Salon Bitkisi Yetiştirmenin Faydaları

Salon bitkisi yetiştirmek her ne kadar hobi olarak kabul edilse de bunun dışında birçok faydası bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar, salon bitkisi yetiştirmenin hem mental hem de fiziksel sağlığı korumada önemli rol oynadığı görülmüştür. Bununla birlikte salon bitkileri; havayı temizler, ses yalıtımını sağlar, ortamın rahatlamasını ve ferah olmasını sağlar, konsantrasyonu ve motivasyonu arttırır. Sizler de evinizde hem temiz havayı sağlamak hem de ferah bir atmosfer kazandırmak isterseniz salon bitkileri tam olarak ihtiyacınız olan şeydir.

Salon Bitkileri Fiyatları

Salon bitkileri fiyatlarında en makul seçenekleri, Fidanburada.com adresinde bulabilirsiniz. Geniş, dar yapraklı, çiçekli ve sarkan salon bitkileri gibi geniş bir yelpazede sunulan ürünlerden istediğiniz sayıda satın alabilirsiniz. Areka salon bitkisi gibi türleri hediye olarak da tercih edebilirsiniz. Salon çiçekleri fiyatları noktasında sunulan cazip fırsatlar, size evinizi istediğiniz gibi dekore etme fırsatı verir. Ucuz salon bitkileri ile tüm odalarınızda doğanın armağanlarına yer verebilirsiniz

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.