Menü
Hesabım
Sepetim
Toplam 338 ürün bulunmaktadır.

En Çok Beğenilen İç Mekan Bitkileri

Her bitki birbirinden güzel ve bitkilerin arasından seçim yapmak zor olsa da son dönemlerde popüler olan bitkiler listesini sizler için derledik.

Starliçe (Strelitzia Nicolai) Beyaz Cennet Kuşu Bitkisi

En seçkin salon çiçekleri arasında yerini alan starliçe, yani bir diğer adı ile turna gagası ve cennet kuşu, oldukça ilgi çeken bitkilerden biri haline geldi. Son zamanlarda bitkiseverlerin en çok araştırdığı bitkilerden biri olan starliçe, bakımı oldukça emek isteyen çiçeklerdendir. Saksı çapı 19 cm olan starliçe, saksısı ile 80 - 100 santimetreye kadar uzanabilir. Turna gagası, yani starliçe bitkisinin toprağını mümkün olduğunca nemli tutmak gerekir fakat bu aşamada köklerinin sürekli ıslak kalmadığından emin olmalısınız.

Deve Tabanı (Monstera)

Son dönemin en çok beğenilen bitkileri arasında yer alan Monstera Deliciosa, yani bir diğer adı ile deve tabanı, her evde bir köşe sahibi oldu. Hal böyle olunca bu çiçek sahiplerinin akıllarına deve tabanı ile ilgili sorular geliyor. İç mekanların vazgeçilmezi olan Monstera, görkemli ve bakıma az ihtiyaç duyan bir bitkidir. Yaprakları ve gövdesi birbirine tutturulursa 5 metreye kadar uzayabilir. Çok karanlık ortamı sevmezler. Eğer Monstera’yı çok karanlık bir ortama koyarsanız yaprak delikleri kısımlarını çok net göremezsiniz. Monstera, ilk alındığında yaprakları genç ve taze olacağından deliklerini göremezsiniz. Monstera bitkiniz büyüdükçe yaprakları delikli hale gelecektir. Ekim ve Şubat aylarında dinlenme aşamasındadır ve bu süre içerisinde soğuk havada durmak ister. Havanın derecesi 15 derecenin altına düşmemelidir. Monstera bitkisi, fazla büyüdüğü için ev ortamına geniş bir alana alınmalıdır.

Areka Palmiyesi

Areka palmiyesi, Palmiyegiller ailesinden Madagaskar kökenli bir iç ve dış mekan bitkisidir. Yeşil renkli ince yapraklara sahiptir. Evinde doğayla iç içe yaşamayı seven bitki severler arasında çok beğenilen areka palmiyesi tropik bir bitkidir. Her yıl 15 ile 30 cm arasında büyüme gösteren areka palmiyesi 250 cm e kadar gelişim gösterir. Ofis ve evlerde sıklıkla yer alan bu bitki kök sistemi ve kamış saplarıyla gelişim sağlar. Yaprakları dar ve kemerlidir.

Latince adı Dypsis lutescens olan bu bitki dipten sürgün vererek çoğalır. Park ve bahçelerde de kullanılabilen areka palmiyesi dış mekanda yetiştirildiğinde boyu 6 metreye yaprak boyları ise 3 metreye kadar uzayabilir. Tropikal iklim bitkisi olduğu için kış aylarında en fazla -5 dereceye dayanır. Daha soğuk bölgelerde dışarda yetiştirilmesi önerilmez. Dipten çoğalma özelliği nedeniyle bahçelerde görüntü engelleyici doğal bir çit olarak kullanılabilir.

Bulunduğu ortamdaki havayı temizleyen areka palmiyesi havanın nemlendirilmesine katkı sağlar. Fidanburada.com’da uygun fiyatlarla farklı boylarına ulaşabileceğiniz areka palmiyesi, aynı zamanda çevre dostudur. Evcil hayvanlarınız için herhangi bir tehlike barındırmaz.

Yuka Bitkisi

Yuka çiçeği kuşkonmazgiller ailesinden bir salon bitkisidir. Anavatanı Orta ve Kuzey Amerika kıtası olan bu bitki yaz kış yeşil kalır. Yuka çiçeği 49 farklı çeşide sahiptir. Diğer adı Massengena olan bu bitki şifalı bitkiler arasında yer alır. Kumlu , tınlı su tutmayan topraklardan hoşlanan yuka çiçeği yaz aylarının sonunda çiçek açar. Çiçeği beyaz ve salkım şeklindedir. Boyu 70 cm ile 190 cm arasında değişir.

Ofis ve evlerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Bakımı son derece kolay bu bitki ne kadar şifalı bitkiler kategorisinde yer alsa da evcil hayvanlarınızdan uzak tutulmalıdır. Bir çöl bitkisi olduğu için evcil hayvanlar tarafından yenmesi durumunda zararlı olabilir. Bitkinin yaprakları güneşe doğru eğim gösterir. Güneşi seven bu bitki ters hava akımlarından ise korunmalıdır.

Pilea

Pilea, ısırgangiller familyasından oldukça dayanıklı ve uzun yıllar yaşayabilecek bir bitkidir. Ana vatanı Çin olan bu bitki Himalayalarda doğal olarak yetişir. Yaprakları madeni paraya benzediği için Çin para çiçeği yada çin para ağacı  olarak da bilinir. Son zamanların en popüler çiçeklerinden biridir. Bulunduğu ortama para ve bereket getirdiğine inanılan para çiçeği çiçek seven herkesin salonunda yer almaya başlamıştır. Aynı zamanda evcil hayvan dostu olan bu bitki zor koşullarda bile uzun süre yaşamına devam ettirir. Ufo çiçeği veya pankek çiçeği olarakta adlandırılan bu çiçek pozitif enerji kaynağı olarakta tanınır. Sevdiklerine ya da kendinize alabileceğiniz harika bir armağan olan Çin pilea çiçeği tropik iklim bitkisidir. Doğal ortamı yüksek araziler ve nemli kayalar bu bitkiye evinizde rahatlıkla bakabilirsiniz. Gelişmiş hali 30- 40 cm yi bulan pilelar bulunduğu ortamı sevdiklerinde pembe ve ya beyaz çiçekler açar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.