Menü
Hesabım
Sepetim
Saksı Nasıl Değiştirilir?
27.01.2023

Saksı Nasıl Değiştirilir?

Çoğu bitki, yıllarca aynı saksıda mutlu bir şekilde yaşayabilir. Ancak bazı hızlı büyüyen türler, kaplarını aşabilir ve saksı değişimine ihtiyaç duyabilir. Köklerin drenaj deliklerinden çıktığını fark ederseniz, genellikle bir bitkinin yeni bir saksıya ihtiyacı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Başka bir gösterge işareti, her su verdiğinizde suyun hızlı bir şekilde saksının içinden akması ve drenaj deliklerinden dışarı çıkmasıdır. Tabii ki sıkışık ortamlardan rahatsız olmayan bazı bitkiler vardır, ancak kökleri birbirine dolandığından onlar bile yeni bir saksıya ihtiyaç duyarlar.

Saksı Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?0

Genel olarak, bitkilerinizin saksı değişimi için en iyi zaman, bitkinin aktif büyümede olduğu ilkbahar ve yaz aylarıdır. Sonbahar da ekim için iyi bir zamandır, ancak bitkiyi kışa getirmeden en az üç ila dört hafta önce saksı değişimi yapmaya çalışın. Ancak saksı değiştirirken bitkileriniz çok kolay zarar görebilir, kökleri kırılabilir, yeni saksıya geçince siz nasıl olduğunu hiç anlamadan ölebilir. Bu talihsizlikleri yaşamamak için nasıl saksı değiştirildiğini ve saksı değiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bitkiyi saksıdan nazikçe çıkarın ve köklerini kontrol edin. Kökler karışmışsa, saksının içinde sıkıca daire çiziyorsa veya toprak eksikse, saksı boyutunu yükseltme zamanı gelmiştir.  Aynı şekilde bitkiniz büyüdüğü saksıda sabit duramıyorsa kökleri saksıyı aşmaya başladıysa da saksı değiştirme zamanınızın geldiği anlamına gelir.

Peki Saksı Değiştirmeden Önce Bilmeniz Gerekenler Neler?

  • Öncelikle bitki iki gün önce sulanmış olmalıdır. Bir gün öncesinden veya saksı değişimi esnasında bitkinizi sulamamalısınız.
  • Yeni saksınızı dikkatlice seçin. Ne tür bir saksı seçerseniz seçin, fazla suyun akmasını sağlamak için dibinde bir delik olduğundan emin olun. Bitkilerin en rahat büyüme gösterdiği saksı türleri Terra Cotta olarak da bilinen toprak saksılardır.
  • Bitkinizin içinde yaşadığından yaklaşık 2 boy daha geniş bir saksı kullanın.
  • Salon bitkileri için tasarlanmış kaliteli bir toprak kullanın. Bahçenizdeki toprağı kullanmayın. Mükemmel toprak, nemini tutmaya yardımcı olacak kompost ve sterilize edilmiş organik maddenin yardımı ile hafif ve kabarık olmalıdır. Ucuz saksı toprağı her zaman uygun değildir. Ağır olabilir ve çok fazla nem tutabilir bu durum bitkinizin çürümesine ya da kurumasına sebep olabilir. 

Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

İlk olarak eski saksısından çıkarırken bitkiyi parmaklarınızın arasında koyup dibinden kavramalısınız ve sonra saksıyı ters çevirmelisiniz.

saksı değişimi

Saksının bir kenarını hafifçe, sert bir yere vurarak topraklı bitkinin saksıdan çıkmasını sağlayın. Eğer olmaz ise bitkiye zarar vermeden bitkiyi dışarıya çekin ve saksıdan çıkmasını sağlayın. Eğer hala istediğiniz sonucu elde edemediyseniz eski saksıyı keserek bitkiden kurtarabilirsiniz.

Eski topraktaki olması mümkün hastalıklara karşı köklerdeki toprağın bir miktarını azaltın. Bu işlem bitkinin sağlıklı gelişmesini sağlar.

 

 saksı nasıl değiştirilir

 

Eski toprağın 1/3’ünü alıp geri kalan boşluğu taze ve beslenmiş toprakla doldurun. Direkt olarak yeni toprak doldurmanız bitkinizin dengesini şaşırtabilir.

Seçtiğiniz yeni saksının dibine bir miktar toprak ekleyin ve bitkinizi yerleştirdiğinizde toprak de eklediğinizi düşünerek yapraklarının saksı hizasının altında kalmamasını sağlayacak şekilde ayarlayın.

Bir miktar daha toprak eklemeniz gerekirse dibine biraz daha toprak ekleyebilir ya da fazla koyduğunuzu düşünürseniz dibindeki toprağı biraz azaltabilirsiniz. 

 

bitkilerde saksı değişimi

Bitkinizi yeni saksısının dibine toprak koyduktan sonra saksıyı tam ortalayacak şekilde yerleştirin ve kenarlarında kalan boşlukları toprakla doldurun.  

Saksınızı toprakla buluşturduktan sonra hafifçe sert bir zemine vurularak toprağı sıkışmasını sağlayın.

Toprağı elinizle fazla sıkıştırırsanız köklerin hareketinin kısıtlanacağını unutmamalısınız. 

İşlem bittikten sonra toprağın tamamın nemli olmasını sağlayana kadar su vermelisiniz.

Saksısı yeni değiştirilmiş bitkiler, ışık seven nitelikte olsalar bile, başlangıçta direkt güneş ışığı altında bırakılmamalı, yarı veya hafif gölge yerlerde bulundurulmalıdırlar.

Bu blog yazımızı da inceleyebilirsiniz: Bitkilerimin Yaprakları Neden Sararıyor?

Blog Son Eklenenler
Bitkiler ve Yoga: Huzurlu Bir Ortam Yaratma
Bitkiler ve Yoga: Huzurlu Bir Ortam Yaratma

Bitkiler ve Yaşam

Bitkiler, yogayı uygulama alanınıza doğal bir dokunuş katarak daha huzurlu ve dengeli bir ortam yaratmanıza yardımcı olabilir. İşte bitkilerin yoga pratiği ile nasıl bir uyum içinde olabileceğine dair detaylar

Devamını Oku
11.08.2023
Bitki ve İnsan İlişkisi: Bilimsel Bir Bakış
Bitki ve İnsan İlişkisi: Bilimsel Bir Bakış

Bitkiler ve Yaşam

Sebzeler, vitamini ve minerali yüksek miktarlarda sağlar. Ayrıca düşük kalorili olmaları nedeniyle sağlıklı kilo yönetiminde yardımcı olurlar.

Devamını Oku
10.08.2023
En Dayanıklı İç Mekan Bitkileri
En Dayanıklı İç Mekan Bitkileri

Bitkiler ve Yaşam

Bakımı kolay ve dayanıklı birçok iç mekan bitkisi vardır. İşte iç mekanlarda yetiştirmek için en dayanıklı bitkiler

Devamını Oku
09.08.2023
Bitkiler ve Evcil Hayvanlar: Uygun Bitki Seçimi
Bitkiler ve Evcil Hayvanlar: Uygun Bitki Seçimi

Bitkiler ve Yaşam

Bu blogda evcil hayvanlar için güvenli olan bitkileri ve kaçınılması gerekenleri derledik.

Devamını Oku
08.08.2023
Hangi Bitki, Hangi Odaya Uygun?
Hangi Bitki, Hangi Odaya Uygun?

Bitkiler ve Yaşam

İşte "Hangi bitki, hangi odaya uygun?" sorusuna bazı yanıtlar

Devamını Oku
09.08.2023
Bitkilerle Ev Dekorasyonu: Trendler ve İpuçları
Bitkilerle Ev Dekorasyonu: Trendler ve İpuçları

Bitkiler ve Yaşam

Bu blog yazısında, evinizde bitkileri nasıl kullanabileceğinizi, hangi bitkilerin popüler olduğunu ve ev dekorasyonunda bitki trendlerini ve ipuçlarını keşfedeceğiz.

Devamını Oku
06.08.2023
Evde Bitki Yetiştirmenin Psikolojik Faydaları
Evde Bitki Yetiştirmenin Psikolojik Faydaları

Bitkiler ve Yaşam

Yeşil yaprakların arasında çalışmak, doğayla bir bağlantı hissetmeyi sağlar ve çoğumuz için stresin hafiflemesine yardımcı olur

Devamını Oku
05.08.2023
Evcil Hayvan Dostu Bitkiler
Evcil Hayvan Dostu Bitkiler

Bitkiler ve Yaşam

Salon bitkileriyle evimizin eksik kalan dekorasyonunu tamamlarken yaşanmışlık, canlılık katıyoruz ancak küçük çocuklarımız ve birlikte yaşadığımız evcil hayvanlarımız varsa zehirli bitkilerin potansiyel tehlikelerinin de farkında olmamız önemlidir. Neyse ki, evinizdeki herkese güvenli ve sağlıklı bir ortam yaratmak için aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda toksik olmayan ev bitkisi var. Bu yazıda, toksik bitkinin ne anlama geldiğini, en popüler toksik olmayan bitkileri ve özelliklerini, toksik olmayan bitkileri nasıl seçileceğini keşfedeceksin! Toksik Bitki Ne Demektir?

Devamını Oku
13.06.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.