x
Deve Tabanı (Monstera) Bakımı

Deve Tabanı (Monstera) Bakımı

03 Ağustos 2021

Deve Tabanı bitkisinin bakım detaylarından önce paylaşmak için sabırsızlandığımız şahane bir karakteristik özelliği var.

Doğal ortamı olan yağmur ormanlarında metrelerce yüksekliğe kadar tırmanıp büyüyebilen monsteranın üstte gelişen yaprakları delinir ve aralıklı hale gelir ki alttaki yapraklar da güneş ışığını alabilsin. Monstera bu sebeple merhameti ve fedakarlığı sembolize eder.

Aslında çok eskilerden bilinen hemen herkesin evinde olan klasiklerden bir bitki Monstera günümüzün en popüler bitkilerindendir. Delikli yaprak desenlerini ev dekorasyonu ve tekstil alanında sıkça görebilmek mümkündür.

Bakım önerilerine gelirsek Monstera, ışığı dolaylı yoldan almayı sever. Yani bitkinizi direkt güneş ışığına maruz bırakmayacak şekilde aydınlık bir alanda konumlandırırsanız keyfi yerinde bir gelişim gösterecektir.

Sulama rutininizi toprağı kontrol ederek oluşturabilirsiniz. Toprak kurumaya başladıkça su ihtiyacı oluşmuş demektir. Yaz ve kış mevsimlerinde bu sıklık değişiklik gösterebilir.

Su konusunda biraz nazlı olan Monstera bu ihtiyacının içme suyu ile karşılanmasından hoşlanır. Ph derecesine önem verir. Hazır su veya dinlendirilmiş çeşme suyu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Nem ihtiyacını ise arada bir bitkinize duş aldırarak veya yapraklara su püskürterek karşılayabilirsiniz. Su püskürttükten sonra temiz bir bezle silerek neme doymuş Monsteranızın iri ve gösterişli yapraklarını aynı zamanda daha parlak bir görünüme kavuşturmuş olursunuz.

Sulama işleminden sonra her bitkide dikkat etmeniz gerektiği gibi Monsteranızın da fazla suyunu saksı altından tahliye edebildiğinden emin olun. Saksı altları mutlaka delik olmalı! Aksi halde Monsteranızı kısa bir zaman içerisinde kök çürümesinden kaybedebilirsiniz!

Deve Tabanı bitkinizin yaprakları aşağı doğru sarkmaya başladıysa sulamayla ilgili bir problem olduğunun göstergesidir. Az sulamadan kaynaklanan bu durumu bitkinizin sulama rutinini ve sulama miktarını arttırarak çözebilirsiniz.

Önerdiğimiz toprak: Compo Sana Yeşil Bitkiler İçin Torf 10 Lt

Önerdiğimiz gübre: Yeşil Bitkiler için COMPO Sıvı Gübre 1 Lt


Deve tabanı çiçeği çeşitlerini incelemek ve satın almak için Deve Tabanı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.