Menü
Hesabım
Sepetim
Deve Tabanı (Monstera) Bakımı
27.01.2023

Deve Tabanı (Monstera) Bakımı

Deve Tabanı bitkisinin bakım detaylarından önce paylaşmak için sabırsızlandığımız şahane bir karakteristik özelliği var.

Doğal ortamı olan yağmur ormanlarında metrelerce yüksekliğe kadar tırmanıp büyüyebilen monsteranın üstte gelişen yaprakları delinir ve aralıklı hale gelir ki alttaki yapraklar da güneş ışığını alabilsin. Monstera bu sebeple merhameti ve fedakarlığı sembolize eder.

Aslında çok eskilerden bilinen hemen herkesin evinde olan klasiklerden bir bitki Monstera günümüzün en popüler bitkilerindendir. Delikli yaprak desenlerini ev dekorasyonu ve tekstil alanında sıkça görebilmek mümkündür.

Bakım önerilerine gelirsek Monstera, ışığı dolaylı yoldan almayı sever. Yani bitkinizi direkt güneş ışığına maruz bırakmayacak şekilde aydınlık bir alanda konumlandırırsanız keyfi yerinde bir gelişim gösterecektir.

Sulama rutininizi toprağı kontrol ederek oluşturabilirsiniz. Toprak kurumaya başladıkça su ihtiyacı oluşmuş demektir. Yaz ve kış mevsimlerinde bu sıklık değişiklik gösterebilir.

Su konusunda biraz nazlı olan Monstera bu ihtiyacının içme suyu ile karşılanmasından hoşlanır. Ph derecesine önem verir. Hazır su veya dinlendirilmiş çeşme suyu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Nem ihtiyacını ise arada bir bitkinize duş aldırarak veya yapraklara su püskürterek karşılayabilirsiniz. Su püskürttükten sonra temiz bir bezle silerek neme doymuş Monsteranızın iri ve gösterişli yapraklarını aynı zamanda daha parlak bir görünüme kavuşturmuş olursunuz.

Sulama işleminden sonra her bitkide dikkat etmeniz gerektiği gibi Monsteranızın da fazla suyunu saksı altından tahliye edebildiğinden emin olun. Saksı altları mutlaka delik olmalı! Aksi halde Monsteranızı kısa bir zaman içerisinde kök çürümesinden kaybedebilirsiniz!

Deve Tabanı bitkinizin yaprakları aşağı doğru sarkmaya başladıysa sulamayla ilgili bir problem olduğunun göstergesidir. Az sulamadan kaynaklanan bu durumu bitkinizin sulama rutinini ve sulama miktarını arttırarak çözebilirsiniz.

Önerdiğimiz toprak: Compo Sana Yeşil Bitkiler İçin Torf 10 Lt

Önerdiğimiz gübre: Yeşil Bitkiler için COMPO Sıvı Gübre 1 Lt


Deve tabanı çiçeği çeşitlerini incelemek ve satın almak için Deve Tabanı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Kalp Kalbe Karşı Bitkisi Bakımı
Kalp Kalbe Karşı Bitkisinin Bakımı Ceropegia’lar parlak ışıklı ortamları severler ancak bitkinizin direkt gün ışığına maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Direkt gün ışığına maruz kalan kalp kalbe karşılarda yaprak bozulmaları ve kurumalar görülmektedir. En belirgin diğer özellikleri havadar ortamları sevmeleri olup, neme çok fazla ihtiyaç duymazlar. Sulamalarının toprak kurudukça yapılması yeterlidir. Sulamada dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da köklerinde yer alan yumrularının fazla suda hızlıca çürüme göstermesidir. Bu nedenle fazla sulama yapmamak adına toprak kontrolüne özen gösterilmelidir. Kalp Kalbe Karşı Çiçeklerinin topraklarının geçirgen olması gerekir. (Geçirgen toprak; su ve havanın köklere ulaşabilme yeteneği) Saksı tercih edilirken drenaj deliklerinden fazla suyu atabileceği saksılar seçilmelidir. Bulunduğu oda sıcaklığı 10 derecenin altına düşmemelidir.
Devamını Oku
27.01.2023
Texas Adaçayı Bakımı Nasıl Olmalıdır
Bu çiçekli çalı bitkisi Kuzey Amerika'nın yerel çalıları (Teksas ve Meksika'daki bölgelerden geliyor) muhteşem gümüşi yaprakları ve ilkbahardan yaza ve ilkbahara kadar açan ve lavanta-moru çekici çiçekleri var. 
Devamını Oku
27.01.2023
Akuba Japon Defnesi Bakımı
Yaprak rengi ile ön plana çıkan Akuba bitkisi , dış mekan yarı ve tam gölge alanlarda yetiştirilebileceği gibi iç mekandada kolaylıkla bakılabilmektedir. Aucuba bitkisi kirli havaya dayanıklıdır. Soliter, grup ya da sıralar halinde kullanılır. Peyzaj alanlarında bol gölge alan yerlerde kullanılmalıdır. Aucuba japonica “variegata” kültür formunun yaprakları altın sarısı renkli olup çok dekoratif bir süs bitkisidir. Tüketildiğinde toksik etkilidir.
Devamını Oku
27.01.2023
Çingene Şalvarı Bakımı
Çingene şalvarı (Iresine herbstii) oldukça sıra dışı bir bitkidir. Ne var ki, bahçelere ya da evin en güzel yerlerine yapraklarının güzelliği ile çok yakışacaktır. Renkli, dayanıklı yapraklarından susuzluğa ve sıcağa dayanıklı olmasından ötürü bahçelerde, parklarda süs bitkisi olarak kullanılır. Evlerde de yetiştirilebilir bir türdür.
Devamını Oku
27.01.2023
Begonvil Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Bakımı kolay, çok fazla isteği olmayan, Yaz aylarında sizlere adeta çiçek resitali sunan Begonvil sarmaşığında çiçeklerinin kokusu olmasa bile Kıyı Ege ve ılıman iklimlerde bahçeleri en çok süsleyen bitkidir. Önerimiz ; eğer yeriniz müsait ise yan yana farklı renkte fidanlar dikerek adeta gökkuşağı gibi bir tablo oluşturabilirsiniz.  
Devamını Oku
27.01.2023
Hanımeli Çiçeği Bakımı
Bahar aylarının bir diğer renk cümbüşü veren hanımeli bitkisi hoş kokusu  ve her ortama uyum sağlaması ile en çok tercih edilen çiçekli sarmaşıklar arasındadır.
Devamını Oku
27.01.2023
Acem Borusu Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Sarıcılar içerisinde soğuğa en dayanıklı bitkiler arasındadır.
Devamını Oku
27.01.2023
Çalı Minesi Bakımı
Bakımı kolay, çok fazla isteği olmayan rengarenk Lantana çiçekleri ile bahçe, teras ve balkonlarınızı şenlendirebilirsiniz.
Devamını Oku
27.01.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.