Menü
Hesabım
Sepetim
Starliçe Bitkisi Bakımı ve Anlamı
27.01.2023

Starliçe Bitkisi Bakımı ve Anlamı

Muhteşem şekilde açan çiçekleri sayesinde Cennet Kuşu adı ile de bilinir. Oval yapıdaki dev yaprakları sayesinde geniş salonların vazgeçilmezi olmuştur. Sıcak sevgiyi sembolize eden çiçeği, ülkemizde erkeklere hediye edilen tek çiçek olarak da bilinir.

Starliçe Anlamı

Çiçeğinin kuşa benziyor oluşu ve renklerinin cenneti andıracak derecede güzel oluşu Starliçe'nin Cennet Kuşu Çiçeği adıyla da bilinmesine sebep olmuştur. Cennet kuşu çiçeği sevgiyi ve özgürlüğü simgeler. Turna Gagası ise bilinen başka bir adıdır.

Starliçe'nin birbirinden farklı ve özel anlamları mevcuttur. En dikkat çeken özel anlamı, evli insanların 9. Yıldönümlerini kutlarken birbirlerine verdikleri çiçek olarak bilinmesidir. Ülkemizde erkeklere verilecek tek çiçek türü olduğu söylenir.

Starliçe Bitkisi Bakım Detayları

Yaprak dökmeyen, kendi içinde Reginae, Nicolai gibi türleri olan dayanıklı bir bitkidir.

Uygun koşullarda dış mekanda da yetişebilen peyjaz düzenlemelerinin vazgeçilmezidir.

Toprak hafif derecede nemli kalacak şekilde bir sulama rutini oluşturabilirsiniz.

Nemli ortamları çok seven starliçeler, ara sıra yapraklarının bir bez yardımıyla silinmesinden çok keyif alırlar. Bitkinin sağlıklı ve verimli bir şekilde gelişimi için bu önemli bir adımdır. Yaz aylarında bu işleme alternatif olarak püskürtme yöntemiyle de yaprakları nemlendirebiliriz.

Starliçe Hakkında Diğer Bilinmesi Gerekenler

Starliçe yapraklarının büyüdükçe yırtılması tamamen doğal bir durumdur. Zaman içerisinde rüzgar ve diğer dış etkenler dolayısıyla yapraklarında doğal yırtılmalar meydana gelecektir.

Starliçe bitkisi eşit ve mükemmel formda gelişmek istediği için yeni yaprakları hep ortadan verecektir.

Eğer yapraklarında sararmalar gözlemlediyseniz bu, çok fazla sulama yaptığınız anlamına gelir. 

Yaprakları kıvrılmaya başladıysa nem ve sıcaklık yeterli değil demektir.


Sitemizde satılan tüm starliçe çiçeği çeşitlerini fidanburada.com/starlice-cicegi kategorisinden inceleyebilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Popüler Banyo Bitkileri
Ev dekorasyonlarında yaşadığımız alana canlılık katmak için imdadımıza yetişen iç mekân bitkileri son zamanlarda banyo dekorasyonlarında da sık sık karşımıza çıkıyor. Işık almayan banyolar, önceleri yapay bitki ile dekore edilirken artık birçok bitki sever az ışık isteyen bitkiler tercih ederek banyolarını güzelleştiriyor. Üstelik doğal ortamında nemli ve az ışık ile sağlıkla büyüyen bitkiler için banyolar bulunmaz bir nimet.   Banyo Bitkileri Nelerdir ?
Devamını Oku
15.03.2023
Evcil Hayvan Dostu Bitkiler
Salon bitkileriyle evimizin eksik kalan dekorasyonunu tamamlarken yaşanmışlık, canlılık katıyoruz ancak küçük çocuklarımız ve birlikte yaşadığımız evcil hayvanlarımız varsa zehirli bitkilerin potansiyel tehlikelerinin de farkında olmamız önemlidir. Neyse ki, evinizdeki herkese güvenli ve sağlıklı bir ortam yaratmak için aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda toksik olmayan ev bitkisi var. Bu yazıda, toksik bitkinin ne anlama geldiğini, en popüler toksik olmayan bitkileri ve özelliklerini, toksik olmayan bitkileri nasıl seçileceğini keşfedeceksin! Toksik Bitki Ne Demektir?
Devamını Oku
10.03.2023
Büyük Salon Bitkileri
Evinizde tüm mobilyalarınız tam, dekoratif ürünler de aldınız, süslediniz ama bir soğukluk var. Sıcak bir ev ortamı yaratmak istiyorsunuz. O halde aradığınız sıcaklık canlı, yeşil yapraklı iç mekân bitkileri! Evinizin en güzel köşesini salon bitkinize ayırmalısınız. Salonunuzun ışık alan bir yerine büyük bir Deve Tabanı, Areka Palmiyesi ya da büyük yapraklı Starliçe koyarak hem dekorasyonunuzu tamamlayacak hem de aradığınız sıcak ev ortamını yakalayacaksınız. Arkadaşlarınıza iş tebriği olarak göndereceğiniz hediye Yuka bitkisi, radyasyon önleyici büyük boy Kaktüs ya da büyümesine şahitlik edecek büyük yapraklı bir Fil Kulağı bitkisi işyerinde kendine bir alan açmasını ve zaman ayırmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra oteller, hastaneler, okullar, ofisler, restoranlar, güzellik salonları, devlet kurumları gibi birçok işletmeye girdiğinizde bulunduğu ortama samimiyet katan salon bitkilerine rastlama olasılığımız çok yüksektir.
Devamını Oku
27.02.2023
Dekorasyonun En Önemli Anahtarı: BİTKİLER
Şehrin telaşlı yaşantısı insanları doğadan ve doğallıktan uzaklaştırıp apartmanlarda dört duvar arasında yaşamaya zorlasa da insanların doğaya olan ihtiyacı kendini çeşitli şekillerde belli eder. Yaşam alanlarımızda tercih ettiğimiz bitkiler dekorasyondaki görsel şölenin yanı sıra sulama, bakım gibi beraberinde getirdiği rutinlerle şüphesiz ki terapi etkisi de yaratır.
Devamını Oku
22.02.2023
Kalp Kalbe Karşı Bitkisi Bakımı
Kalp Kalbe Karşı Bitkisinin Bakımı Ceropegia’lar parlak ışıklı ortamları severler ancak bitkinizin direkt gün ışığına maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Direkt gün ışığına maruz kalan kalp kalbe karşılarda yaprak bozulmaları ve kurumalar görülmektedir. En belirgin diğer özellikleri havadar ortamları sevmeleri olup, neme çok fazla ihtiyaç duymazlar. Sulamalarının toprak kurudukça yapılması yeterlidir. Sulamada dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da köklerinde yer alan yumrularının fazla suda hızlıca çürüme göstermesidir. Bu nedenle fazla sulama yapmamak adına toprak kontrolüne özen gösterilmelidir. Kalp Kalbe Karşı Çiçeklerinin topraklarının geçirgen olması gerekir. (Geçirgen toprak; su ve havanın köklere ulaşabilme yeteneği) Saksı tercih edilirken drenaj deliklerinden fazla suyu atabileceği saksılar seçilmelidir. Bulunduğu oda sıcaklığı 10 derecenin altına düşmemelidir.
Devamını Oku
27.01.2023
Bodur Oya Ağacı Bakımı
Yapraklarındaki renk geçişleri Oya Ağacının çiçeksizken bile gösterişli bir bitki olmasını sağlar. Hızlı büyümesiyle çok fazla dikkat çekerken bahçe süslemelerinde kullanılmaktadır. Oya ağaçları görünüm olarak küçük ağaç veya çalı görünümlerindedir. Yaprakları ise koyu yeşil ve beyaz ile pembenin dışındamor yada kırmızı olarak görülmüştür. Bu süs bitkisinin peyzaj çalışmalarında çok fazla tercih edildiği ve kullanıldığı biliniyor.
Devamını Oku
25.04.2022
Texas Adaçayı Bakımı Nasıl Olmalıdır
Bu çiçekli çalı bitkisi Kuzey Amerika'nın yerel çalıları (Teksas ve Meksika'daki bölgelerden geliyor) muhteşem gümüşi yaprakları ve ilkbahardan yaza ve ilkbahara kadar açan ve lavanta-moru çekici çiçekleri var. 
Devamını Oku
27.01.2023
Akuba Japon Defnesi Bakımı
Yaprak rengi ile ön plana çıkan Akuba bitkisi , dış mekan yarı ve tam gölge alanlarda yetiştirilebileceği gibi iç mekandada kolaylıkla bakılabilmektedir. Aucuba bitkisi kirli havaya dayanıklıdır. Soliter, grup ya da sıralar halinde kullanılır. Peyzaj alanlarında bol gölge alan yerlerde kullanılmalıdır. Aucuba japonica “variegata” kültür formunun yaprakları altın sarısı renkli olup çok dekoratif bir süs bitkisidir. Tüketildiğinde toksik etkilidir.
Devamını Oku
27.01.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.